Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia

Zamknij



Profilaktyka próchnicy u dzieci i dorosłych

LAKIEROWANIE, LAKOWANIE , LAPISOWANIE czym się różnią ?

LAKIEROWANIEzębów to zabieg polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu ich wzmocnienia (fluoryzacja kontaktowa). Ze względu na formę lakieru, który zasycha i pozostaje na zębach przez pewien czas, fluor jest dostępny dla szkliwa przez znacznie dłuższy czas (kilka do kilkanaście godzin). Dzięki temu zabiegowi zęby będą odporniejsze na próchnicę. Standardowo zabieg lakierowania powinno przeprowadzać się raz na 3 miesiące.

LAKOWANIE polega na pokryciu specjalnym preparatem-lakiem szczelinowym szczelin i zagłębień w zębach u dzieci i dorosłych.Tak zabezpiecza się miejsca prawie niedostępne do oczyszczenia, tam gdzie najczęściej rozwija się próchnica. Ponadto lak szczelinowy zawiera fluor, który zwiększa odporność zębów na próchnicę i wzmacnia szkliwo. Gładka powierzchnia zębów umożliwia łatwiejszą higienę jamy ustnej. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.

LAPISOWANIE to zabieg , który służy utwardzeniu próchnicowo zmienionej zębiny i zatrzymaniu procesu próchnicowego u małych pacjentów, u których z różnych względów nie można założyć tradycyjnego wypełnienia. Sam zabieg trwa bardzo krótko, jest zupełnie bezbolesny i może być wykonany nawet w bardzo wczesnym wieku. Ujemną stroną zabiegu jest przebarwienie tkanek zęba na charakterystyczny czarny kolor. Jednak czasami jest to jedyne wyjście aby zabezpieczyć chory ząb.

SKALING ULTRADŹWIĘKOWY Na chorobę przyzębia składają się stany zapalne dziąseł oraz niszczenie włókien kolagenowych, jak również destrukcja kości zębodołowej. Przyczyną choroby jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz brak wizyt u lekarza. Nieusuwana płytka bakteryjna, przekształca się w kamień nazębny, co prowadzi do chorób dziąseł i przyzębia. Stany zapalne tkanek miękkich mogą doprowadzić nawet do utraty zęba. Dolegliwości te dotykają zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Leczenie jest procesem długotrwałym i kosztownym, dlatego najskuteczniejszą metodą jest profilaktyka. Systematyczne i staranne mycie zębów oraz używanie nici dentystycznych może zapobiec rozwojowi choroby. Niezbędna jest jednak także właściwa opieka stomatologiczna i poddawanie się zabiegom usuwania kamienia nazębnego ( skaling ultradźwiekowy )

PIASKOWANIE zębów to zabieg stomatologiczny mający na celu usunięcie osadu z zębów. Najczęściej stanowi uzupełnienie zabiegu skalingu. Jest to zabieg , gdzie przy pomocy strumienia piasku,który jest stosowany w stomatologi , usuwa się płytkę nazębną, osad i powierzchowne przebarwienia z zębów. Wykonuje się go za pomocą piaskarki stomatologicznej.

Jak często należy usuwać kamień nazębny? Zależy to od szybkości jego powstawania. Najczęściej stosowaną normą jest usuwanie kamienia nazębnego raz na pół roku. Jednak osoby palące, spożywające duże ilości kawy i herbaty mogą potrzebować skalingu częściej tj raz na trzy miesiące. Z kolei osoby, u których nie występuje tendencja do odkładania się kamienia nazębnego, mogą wykonywać skaling raz na rok lub rzadziej. Najlepszym rozwiązaniem są regularne przeglądy stomatologiczne raz na pół roku, podczas których lekarz stomatolog oceni, czy zęby kwalifikują się już do piaskowania i ewentualnie skalingu.

HIGIENA JAMY USTNEJ
Zdrowy i piękny uśmiech to efekt odpowiedniej higieny jamy ustnej. Czynność ta jest tak samo niezbędna jak mycie rąk. Do prawidłowej higieny wystarczy samodyscyplina i odpowiednie środki: szczoteczka, pasta i nić dentystyczna. O tym, że zęby należy myć po każdym posiłku wie każdy, ale nie każdy się do tego stosuje. Dlatego mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie jest już koniecznością. Duże znaczenie ma odpowiednia technika i czas szczotkowania oraz użycie nici dentystycznych. Często też zapominamy o myciu języka, na którym gromadzą się bakterie, powodując nieświeży oddech. Po umyciu zębów należy przepłukać jamę ustną specjalnym płynem o działaniu przeciwbakteryjnym. Raz na pół roku warto zgłosić się na badania kontrolne zębów i dziąseł. Pamiętajmy, że codzienna profilaktyka pomoże zapobiec zbędnym problemom i pozwoli dłużej cieszyć się zdrowym uśmiechem.



OFERTA


Powrót do strony głównej